wtorek, 16 grudnia 2014

Prezent świąteczny dla majsterkowicza

Nie masz jeszcze prezentów świątecznych ?

Nie przejmuj się, ja też nie :)
Tzn. jestem już bardzo blisko zamknięcia listy i przejścia do zakupów.

Tylko to odwieczne pytanie "co kupić ?".
Z dziećmi nie ma dużego problemu. Zbombardowane reklamami telewizyjnymi już od listopada piszą 12-stronicowe listy do Świętego Mikołaja. Czyli jest w czym wybierać.

Prezent dla kobiety nie jest dla mnie osobiście dużym wyzwanie. Nam zawsze przyda się kolejna torebka, zegarek, bransoletka itp. itd. Wszak od przybytku głowa nie boli :)

Prawdziwe wyzwanie to dla mnie wybranie prezentu dla mężczyzny !

Kolejny portfel. Nie.
Pasek. Nie.
Szalik. Nie.

Skarpety ? :)))

To wszystko już było.

Podejdźmy do tematu od innej strony.
Jeśli mężczyzna dla którego szukamy prezentu świątecznego, przejawia choćby cień zainteresowania majsterkowaniem polecam coś z tej listy.

piątek, 12 grudnia 2014

Klejenie pistoletem termicznym Pattex

Dla tych wszystkich, którzy lubią przygotowywać ozdoby świąteczne samodzielnie mamy rewelacyjną promocję.


Przedświątecznie przecenione kleje i akcesoria Pattex znajdzesz tu.

Jeśli chodzi o wykonywanie ozdób świątecznych własnoręcznie, to do tego celu szczególnie polecamy pistolet termiczny do klejenia na gorąco Pattex .

Klejenie na gorąco posiada wiele zalet, które mogą spowodować, że stanie się dla Ciebie ulubionym sposobem połączeń. Główną zaletą tej metody jest szybkość wiązania. Czas wiązania kleju to jedynie czas jego stygnięcia. Dzięki temu łączone elementy można w pełni użytkować już w niedługim czasie po aplikacji kleju.  Dodatkowo są bezbarwne, elastyczne  i można je malować. Spoiny są też łatwe do usunięcia bez pozostawiania żadnych śladów.
Pistolet termiczny umożliwia dość precyzyjne klejenie stąd też, idealnie nadaje się do mocowania nawet najmniejszych elementów dekoracyjnych.
Obudowa pistoletu Pattex wykonana jest z odpornego na wstrząsy tworzywa. Posiada elektroniczną regulację temperatury i termicznie izolowaną dyszę, dzięki czemu aplikacja kleju jest łatwa i bezpieczna.

Jeśli nie poznałeś jeszcze tego sposobu łączenia to zapraszamy do zakupu pistoletu termicznego właśnie teraz kiedy jego cena jest szczególnie atrakcyjna.

piątek, 7 listopada 2014

System balkonowy

Balkony są narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne, co wiąże się z koniecznością wykonania skutecznej hydroizolacji. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed wodą może prowadzić do korozji konstrukcji żelbetowej, zniszczenia a nawet odpadania płytek.

Firma Henkel posiada bogaty asortyment zarówno do hydroizolacji balkonów, jak i do naprawy konstrukcji już uszkodzonych. Specjalnie opracowane nowoczesne materiały hydroizolacyjne – tj. Ceresit CR 90 Crystaliser – stanowią idealną ochronę płyty spadkowej przed wodą. Linia produktów do naprawy betonu Ceresit PCC umożliwia trwałą i skuteczną ochronę zbrojenia jak i całej płyty balkonowej przed przyszłymi uszkodzeniami. Tylko zastosowanie wszystkich elementów systemu balkonowego Ceresit gwarantuje trwały efekt końcowy.


Przygotowanie podłoża

W sytuacji, gdy balkon jest remontowany, a płyta balkonowa jest skorodowana, ubytki należy uzupełnić przy pomocy produktów systemu Ceresit PCC .Jeśli jednak naprawa płyty nie jest konieczna, pracę można rozpocząć od wykonania warstwy spadkowej. Nachylenie warstw balkonu, które optymalnie wynosi 2-2,5%, należy kształtować już na poziomie płyty stropowej. Uzyskuje się je poprzez wykonanie na niej warstwy spadkowej z szybko twardniejącej masy posadzkowej Ceresit CN 87, ułożonej na warstwie kontaktowej z tej samej masy z dodatkiem emulsji Ceresit CC 81. Ukształtowanie spadku na poziomie płyty nośnej umożliwi zachowanie stałej grubości we wszystkich pozostałych warstwach balkonu.
Następnie w szczeliny dylatacyjne wciska się polipropylenowy sznur dylatacyjny Ceresit CS 40, stanowiący oparcie dla izolacji z wypełniacza Ceresit CS 29 ( obecnie niedostępny w sprzedaży, jednak pojawić ma się już wkrótce ). Kolejny etap to montaż obróbki blacharskiej. Na otwartych krawędziach balkonu, na warstwie jastrychu, śrubami na plastikowych dyblach mocuje się poziom obróbki blacharskiej. W podłożu osadza się ją natomiast przy użyciu uszczelniacza. Na krawędziach zamkniętych, w styku z elementami obudowy balkonu, warstwa jastrychu musi być oddylatowana od elementów pionowych. Na wierzchniej warstwie obróbki blacharskiej należy nałożyć jako warstwę szczepną żywicę epoksydową, na której należy wykonać posypkę z piasku kwarcowego.

Uszczelnienie jastrychu

Teraz na powierzchnię jastrychu nakłada się izolację przeciwwodną Ceresit CR 90. W linii przebiegu szczelin dylatacyjnych, jak również na styku jastrychu ze ścianą budynku, w warstwę izolacji wkleja się taśmę uszczelniającą Ceresit CL 152.

Mocowanie płytek ceramicznych

Posadzkę na balkonie układa się z mrozoodpornych i antypoślizgowych płytek ceramicznych, najczęściej gresowych. Balkony są narażone na bardzo duże wahania temperatur, dlatego zaleca się tu stosowanie elastycznej zaprawy klejącej Ceresit CM 16.

Spoinowanie

Do spoinowania płytek na balkonach służy elastyczna, wodoodporna fuga Ceresit CE 43. Można wypełniać nią spoiny do szerokości 20 mm. Zaprawa do spoinowania w miejscach połączeń na styku jastrychu ze ścianą budynku powinna być zastąpiona np. silikonem Ceresit CS 25. Dodatkowo, elastyczna spoina z silikonu powinna się pojawić w styku wykładziny ceramicznej z cokolikiem wokół balkonu, jak również w obrębie mocowań barierki.

piątek, 19 września 2014

Modny industrialny design - zrób to sam !


Produkty instyle industria są łatwe w użyciu, dzięki czemu mogą być z powodzeniem nakładane również przez osoby nieposiadające fachowego doświadczenia.

Zrób to sam! To naprawdę proste.

W artykule tym postaramy się krok po kroku przybliżyć Ci najważniejsze etapy aplikacji tego materiłu. 
IN-y mają formę  gotowych produktów i wystarczy nieco praktyki w operowaniu pędzlem i pacą aby samodzielnie stworzyć na ścianach te niepowtarzalne struktury.
Jeśli brakuje Ci pewności dodatkowo może przekonać Cię fakt, że masy IN charakteryzuje stosunkowo długi czas schnięcia, pozwalający na łatwe naniesienie korekty i uzyskanie zamierzonego efektu.

Czego potrzebujesz ?

Wystarczy zwykła paca ( choć najlepsza jest chromoniklowana paca wenecka, która jest trochę droższa od innych ), naturalna gąbka lub po prostu kawałek zwiniętej w kłębek gazety, dzięki której stworzysz fakturę. Wzór kółek imitujący nity odciśniesz za pomocą dowolnego okrągłego przedmiotu :  kawałka rurki, korka albo innego przedmiotu.  Do równego odrysowania podziału "betonowych bloków" przyda się jeszcze poziomica.

..... ale po kolei ....

Krok 1.

Zagruntuj powierzchnię  preparatem gruntującym Ceresit IN 10 

Krok 2.

Teraz czas na przygotowanie masy szpachlowej. Otwórz opakowanie i dokładnie wymieszaj jego zawartość, najlepiej mieszadłem koszykowym przez około 3 minuty.

Krok 3.

Masę zaleca się nanosić w 2 warstwach ( żadna nie powinna przekroczyć 3 mm ). Nałóż pierwszą warstwę podkładową. Postaraj się zrobić to równomiernie.

foto. to oraz wszystkie poniższe źródło : Henkel


Krok 4.

Po 4 - 8 godz. ruchami skrętnymi nałóż 2 cienką warstwę

Krok 5.

Twórz  ( pocierając )  strukturę betonu architektonicznego za pomocą naturalnej gąbki ( do kupienia w niektórych marketach budowlanych ) lub za pomocą kawałka gazety zwiniętego w kłębek



Krok 6.

Jeśli chcesz aby na twojej ścianie pojawiły się linie imitujące szalunek płyt betonowych, odciśnij je śrubokrętem lub innym ostrym przedmiotem. Aby wszyło równo niezbędna będzie też poziomica.





Krok 7.

Otwory przypominające nity wykonasz odciskając je korkiem lub jakimś innym okrągłym przedmiotem





Aby uzyskać efekt "przypalenia"


Krok 8.

Po wyschnięciu (5-8 godz. po aplikacji) zatrzyj powierzchnię za pomocą czystej i suchej pacy.





Aplikacja masy IN nie powinna sprawić większych problemów.

Jeśli uda Ci się wykonać tą pracę samodzielnie, podziel się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami.






czwartek, 11 września 2014

Piany poliuretnaowe i ich nietypowe zastosowania

Pozostajemy jeszcze w temacie piany poliuretanowej.

Czym właściwie jest ten materiał ?

Otóż w puszce ( najczęściej ma ona pojemności 750 ml ) znajduje się sprężony, płynny poliuretan. Puszka ma zawór zwykły lub pistoletowy. W zwykły wtyka się rurkę, a do pistoletowego jest podczepiany specjalny pistolet. Po wciśnięciu rurki lub naciśnięciu spustu na zewnątrz wydostaje się piana. W krótkim czasie nawet trzykrotnie zwiększa ona swoją objętość. Proces ten nazywa się rozprężaniem, dzięki temu piana dokładnie wypełnia szczeliny, tworząc trwałe i dokładne uszczelnienie. Po kilkudziesięciu minutach piana twardnieje. Można wtedy odciąć jej nadmiar.

Co jest ważne przy aplikacji pianek ?
  • Puszkę przed użyciem należy energicznie wstrząsnąć około 20 razy.
  • W pianie pistoletowej należy odkręć zawór i od góry podczepić pistolet ( zawór pistoletu musi być wtedy zamknięty ). Odkręcając zawór należy jednocześnie wyregulować wielkość strumienia piany. 
  • Elementy narażone na zabrudzenie najlepiej zabezpieczyć taśmą malarską.
  • Podłoże musi być czyste i odkurzone.
  • Przed nanoszeniem piany podłoże można zwilżyć wodą, gdyż piana wiąże w kontakcie z wilgocią.
  • Aplikując pianę, puszkę zazwyczaj trzeba trzymać do góry dnem, chyba że jest to piana, którą można nanosić w każdej pozycji.
  • Nanoszona warstwa piany nie powinna być grubsza niż 3 cm (przed stwardnieniem).
  • Puszkę piany zimowej przed użyciem w mroźny dzień warto na chwilę zanurzyć w wiaderku z ciepłą wodą.
  • Szczeliny szersze lub głębsze niż 3 cm wypełnia się warstwami, uważając, by każda kolejna była nanoszona dopiero wtedy, gdy poprzednia stwardnieje. Przed nanoszeniem następnej warstwy wcześniejszą najlepiej zwilżyć.
  • W przypadku szczelin pionowych piankę nanosimy od dołu do góry.
  •  Stwardniałą pianę da się malować, tynkować, szlifować, ciąć, można też wiercić w niej otwory.
Przygotowując post o piankach natknęłam się na kilka ciekawych zastosowań tego materiału :

Otóż panki montażowe są dość popularnym materiałem do tworzenia dekoracji w akwariach.

 http://forum.e-akwarystyka.pl/topics12/14435.htm

Pomalowane i dodatkowo pokryte powłoka wodoszczelną CR 65 są dość naturalnie wyglądającym tłem w akwarium. Dokładne wskazówki jak wykonać takie strukturalne tło można znaleźć na wielu forach akwarystycznych.
W internecie nie brakuje przykładów na niebywałe zastosowania pianki. Ot choćby drzewo 3 D :


źródło : http://www.mm.pl/~manieks/

Kolejne drzewo z pianki , tym razem jest to scenografia do Czerwonego Kapturka :

źródło : bozenasierpinska-malarstwo.blogspot.com


I jeszcze jedno drzewo jako dekoracja ścienna :

źródło : waszewnetrza.leroymerlin.pl

Małe dekoracyjne elementy np. wąsiki :

źródło : http://pracowniatitani.blogspot.com/

A na koniec najbardziej nieoczekiwane zastosowanie,  żart z pianką w tle ............. a może  to wcale nie jest żart ? :) )


A oto oferta pianek dostępnych w naszym sklepie internetowym :

http://budujmy.eu/pol_m_Uszczelniacze-piany-silikony_Pianki-poliuretanowe-308.html 



wtorek, 9 września 2014

Nowy rozdział w historii piany !

Pojawiła się nowa, biała piana Ceresit i to będzie hit  ! - entuzjastycznie oznajmił mi ostatnio szef.

- Ha, ale w czym ona jest lepsza od każdej innej ? - mój wrodzony sceptycyzm każe mi wątpić w każdy proroczy hit.

- Jest biała i ma oprócz tego wiele innych zalet.

- A czy to, że jest biała ma aż tak duże znaczenie ? przecież finalnie i tak jej nie widać - kolor jakoś mnie nie przekonywa.

- Tu się mylisz, bo jak Ci wykonawca wysmaruje białe ramy okien żółtą pianą, to już tego niczym nie doczyścisz, a tej w takim przypadku nawet nie będzie widać.

Zaintrygowana tymi "innymi ciekawymi właściwościami" sięgnęłam do opisu produktu i rzeczywiście brzmi obiecująco.

Po pierwsze - struktura :

Nowa pianka ma znacznie bardziej jednorodną strukturę i posiada 4 x więcej komórek na cm 3 niż standardowa piana poliuretanowa.
Dlaczego jest to istotne ?
Ponieważ puste przestrzenie w strukturze zmniejszają właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne piany.

Po drugie - niskoprężność  :


Wysokie ciśnienie przy utwardzaniu piany jest przyczyną deformacji ościeżnic drzwiowych i ram okiennych. Nowa piana dzięki optymalnej niskoprężności minimalizuje ryzyko uszkodzenia elementów sąsiednich.

Po trzecie - wynikające właściwie z punktu pierwszego - dźwiękoszczelność

Ceresit WHITETEQ QUATTRO jest pianą specjalnie opracowaną w celu zabezpieczenia przed hałasem. Zabezpiecza przed hałasem do 63 dB. Ze względu na tą właściwość jest zalecana nawet do pomieszczeń mocno obciążonych hałasem.





Po czwarte : wysoka izolacyjność termiczna

Zwarta i jednorodna struktura piany w doskonały sposób ogranicza utratę energii cieplnej. Właściwości izolacyjne piany naszej nowej piany są dużo lepsze w porównaniu ze standardowymi pianami PU.


Po piąte : nowoczesne opakowanie ze wskaźnikiem temperatury.

Dzięki niemu zawsze wiesz, kiedy Twoja piana jest gotowa do użycia. Jeżeli wskaźnik jest niewidoczny, piana jest gotowa do użycia.  Jeżeli wskaźnik ma kolor niebieski, puszka i jej zawartość są zbyt chłodne i należy ją ogrzać ( byle nie palnikiem :).

 

Po szóste : 4 x większa trwałość

Długotrwałe nasłonecznienie zwykłych pian  powoduje ich ciemnienie. Piana traci wówczas swoje właściwości i staje się bardziej krucha. Ceresit WHITETEQ QUATTRO posiada 4x większą odporność na działanie UV, co wzmacnia trwałość piany i ogranicza efekt jej starzenia.




Po siódme : to co wydało nam się wyróżniające zanim poznaliśmy wszystkie inne właściwości nowej piany - śnieżnobiały kolor.

Zwykła piana bazuje na komponentach, które przyczyniają się do powstawania jej żółtego koloru. Ceresit WHITETEQ QUATTRO produkuje się na bazie oczyszczonych polimerów i skoncentrowanych komponentów, co zapewnia idealną biel piany.



Podsumowując : wszystkie te właściwości sprawiają, że Ceresit WHITETEQ QUATTRO idealnie nadaje się do prac instalacyjnych i montażowych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz : 
montażu ościeżnic okiennych i drzwiowych, skrzynek roletowych, szafek instalacyjnych, wypełniania różnych otworów i ubytków.



Nowy rozdział w historii piany - nie jest chyba jedynie chwytliwym hasłem reklamowym.

wtorek, 12 sierpnia 2014

Szklane ściany

Moda na szkło nie przemija. Szklane elementy są bardzo popularne w dekorowaniu wnętrz.
Planując szklaną ściankę mamy do wyboru luksfery lub szklane pustaki z litego szkła. Są one produkowane w wielu rodzajach, kolorach, kształtach.
To świetne rozwiązanie w przypadku kiedy musimy  zbudować ściankę działową, ale pomieszczenie które będziemy wydzielać nie ma okna. Ściana ze szklanych pustaków nie tylko podzieli pomieszczenie, ale także pozwoli doświetlić ciemną część. 
Materiał ten świetnie sprawdzi się w łaziance np. jako ścianka kabiny prysznicowej, w wydzielaniu części kuchni lub garderoby.


Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych aranżacji z luksferami w roli głównej  :






Decydując  się  na montaż  szklanych elementów, musimy pamiętać, że  musi on przebiegać w sposób szczególny i wymaga użycia specjalnych  materiałów. Jedną z najważniejszych  kwestii jest dobór odpowiedniej  zaprawy klejącej, która charakteryzować się musi odpowiednią przyczepnością oraz elastycznością (sztywny klej może doprowadzić do pękania  luksferów). 
Do montażu szklanych elementów proponujemy zaprawy klejowe Ceresit CM 16 lub CM 17


Jeśli zależy nam na białej  spoinie należy wybrać zaprawę Ceresit CM 15.
Tradycyjny system montażu pustaków szklanych przypomina murowanie. Pracę należy rozpocząć od montażu listwy startowej (ceownika wykonanego z metalu lub tworzywa), która stanowi podparcie na powierzchni poziomej, oraz listwy obwodowej mocowanej do powierzchni pionowej. Ścianka z luksferów musi mieć 2 punkty podparcia. Listwę ́ startową mocujemy do podłogi łącznikami
mechanicznymi lub klejem montażowym ( np. Pattex Fix Express ). Po 48 godzinach od zastosowania kleju można rozpocząć układnie luksferów. Na dnie listwy układamy najpierw taśmę dylatacyjną , a następnie drabinkę zbrojeniową ( kupuje się ją razem z luksferami ). Następnie wypełnimy listwę startową wybraną zaprawą Ceresit CM.
Każdą warstwę układamy do wymaganej wysokości analogicznie jak pierwszą, pamiętając, aby zachować identyczny wzór. Po ułożeniu kolejnych uzupełniamy zaprawą  klejącą pionowe spoiny pomiędzy pustakami.

środa, 23 lipca 2014

Ceresit CN - praca na poziomie

Musisz wyrównać podłoże przed położeniem płytek, wykładziny czy parkietu ?
Potrzebujesz podnieść podłoże, tak aby płytki i parkiet były na jednym poziomie ?

Sprawdź, który produkt wybrać.

Ceresit ma w ofercie 2 zaprawy samopoziomujące :


CN 72 zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających podłożach

oraz

CN 69 podstawowa masa samopoziomująca, bardziej ekonomiczna wersja tego pierwszego.

Poniżej prezentujemy szczegółowe parametry, które pozwolą Ci wybrać właściwy produkt :

( kliknij na grafikę aby powiększyć )

Nie zapomnij o zagruntowaniu podłoża.
Zagruntowanie poprawia rozpływ wylewek, zapobiega odciaganiu wody z zaprawy i pojawianiu się na jej powierzchni pęcherzyków powietrza. Do tradycyjnych, nasiąkliwych podłoży ( jastrych cementowy, beton ) polecamy grunt  Ceresit CT 17.